अनुवाद पाठ्यक्रम उद्घाटन 17/01/2019 (11:30am)
DISTRICT YOUTH PARLIAMENT_WALKIN SCREENING
Registration open for short term course in translation.Last Date of Registration is 12th Jan 2019
Registration open for Two days Training program" ICT TOOLS FOR BEGINNERS" FOR NON-TEACHING STAFF. LAST DATE OF REGISTRATION IS 15 JANUARY 2019
Registration open for NATIONAL SEMINAR " PROBIOTICS: AMELIORATING THE BURDEN OF LIFESTYLE DISORDERS". LAST DATE OF REGISTRATION IS 18 JANUARY 2019
Registration open for Certificate Course in Hospitality and Tourism Management. Registration closes on 30/01/2019.
Certificate Course on Cyber Forensics Organised by Department of Computer Science has been postponed until further Notice.

Quick Links

  • Grievance Redressal Committee
  • Anti-Discrimination Officer
  • Research Committee
  • Anti-Ragging Cum Discipline Committee
  • Anti-Sexual Harassment committee

Office Staff

Admin Section


S.No.

Name of the employee

Designation

1.

Sh. Arvind Singh Parihar

Sr. PA

2.

Mrs. ChanchalBatra

Section Officer (Admn.)

3.

Sh. Sahab Singh

Care-taker

4.

Sh. Naresh Kumar

 Senior Asstt.

5.

Sh.Amit Sharma

Jr. Asstt

6.

Sh. Mehar Chand

Gestatner Operator

Accounts Section


1.

Mrs. RenuBhatnagar

Section Officer (Accts.)

2.

Sh. Sanjay Kumar Jain

Senior Asstt.

3.

Mrs. Sunita Sharma

Senior Asstt.

Class IV


1.

Sh. Ram Pal Singh Yadav

Daftri

2.

Sh. M. M Pandit

Off. Att.

3.

Sh. S.K. Tiwari

Off. Att.

4.

Sh. Bhagat Singh

Off. Att.

5.

Sh. Suresh Chander

Off. Att.

6.

Sh. Birbal Singh

Off. Att.

7.

Sh. Rajender Kumar

Off. Att.

8.

Sh. Ram Pal Yadav

Off. Att.

9.

Sh. Debu Ram

Chowkidar

10.

Sri Bhagwan

-do-

11.

Sh. Randhir Singh

-do-

12.

Sh. Manoj Kumar

Mali

13.

Sh. Badri Vishal

-do-

14.

Sh. Satish Chandra Patra

-do-

15.

Sh. Kuldeep Singh

Waterman

16.

Sh. BanwariLal

SafaiKaramchari

17.

Mrs. Rajjo Devi

-do-

LIBRARY


1.

Mrs. Lata Gaur

Librarian

2.

Sh. TukNarain

SPA

3.

Sh. Avinash Sharma

-do-

4.

Sh. Sunil Kumar

Lib. Attendant

5.

Sh. Skin Mohammed

-do-

MICROBIOLOGY LAB


1.

Sh. Izhar Ahmed

Tech. Asstt.

2.

Mrs. Anita Sharma

Lab Asstt.

3.

Sh. Kamesh Kumar

Lab Attendant

4.

Sh. Azad Singh

-do-

STATISTICS


1.

Sh. Ram Niwas Sharma

Lab Attendant

 

 

 

COMPUTER SCIENCE LAB


1.

Sh. Deva Singh

Tech Asstt.

2.

Sh. Surjeet Singh

Lab. Attendant

3.

Sh. Anil Kumar

-do-

List Of Non- Teaching Members


1.

Ms.Kimi Sharma

MTS (Contractual)

2.

Sh. Krishan Kumar

-do-(Contractual)

3.

Sh. Niraj Kumar

-do- (Contractual)

4.

Sh. Deepak Kumar

-do- (Contractual)

5.

Mr.Pankaj Yadav Chowkidar

(Contractual)

.