A Certificate Course on Cyber Forensics Organised by Department of Computer Science on 17th - 21st Dec, 2018 . Last Date of Registration is 10th Nov, 2018

Quick Links

  • Grievance Redressal Committee
  • Anti-Discrimination Officer
  • Research Committee
  • Anti-Ragging Cum Discipline Committee
  • Anti-Sexual Harassment committee

Staff Council Committees 2018-2019

1.    Dr. Vandana Gandotra

Convenor

2.     Ms. Shikha Verma

Co-Convenor

3.     Dr. Seema Gupta

4.     Dr. Dinkar

5.     Ms. Manisha Wadhwa

6.     Ms. Nidhi Kiran

7.     Dr. Vinay Kumar

   1. Dr. RakeshKumar (Hist)

Convenor

   2. Dr. Seema Gupta

Co-Convenor

   3. Mr. Rajesh Sachdev

 

   4. Dr. Prabhas Pande

 

   5. Dr. N.K. Pandey

   6. Dr. Sanjay Kumar Sharma

1.     Dr. Pragya Deshmukh

Convenor

2.    Ms. Shachi Meena

Co-Convenor

4.     Dr. Neena Mital

5.     Mr. Narender Kumar

6.    Dr. Prerna Malhotra

7.    Dr. Swagata Karmakar

8.     Ms. Nidhi Kiran

9.     Dr. Sunila Hooda

Admission Committee

 

1. Dr. Neeraj Kumar Sharma

Convenor

2. Dr. Urvashi Kuhad

Co-Convenor

 

Department of Commerce

1. Dr. Ritu Vats

Convenor

2. Mr. Rajinder Singh

3. Ms. Shrishti Pathak

 

Department of English

1. Dr. Urvashi Kuhad

Convenor

2. Ms. Deepshikha

3. Dr. Ritambhara Mishra

Department of Hindi/HN(Journalism)

1. Dr. Archana Gaur

Convenor

2. Dr. Neelam Rishikalp

&3. Dr. Rajesh Gautam

Department of Political Science

1. Dr. Kshama Sharma

Convenor

2. Dr. Triranjan Raj

3. Dr. Shakti P Rout

Department of History

1.  Dr. Arvind Patel

Convenor

2.  Mr. Vikas Kumar

 

Department of Microbiology

1. Dr. Sudha Choudhary

Convenor

2. Dr. Prerna Diwan

 

Department of Statistics

1. Dr. Neena Mital

Convenor

2. Dr. Rita Jain

 

Department of Computer Science

1. Dr. Neeraj Kumar

Convenor

2. Dr. Vandana Gandotra

3. Ms. Sakshi Sahni

 

 

Department of Geology

1. Dr. Prabhas Pandey

Convenor

2. Dr. Sarbari Nag

 

 

B.A. Program

1. Dr. Ritambhara Mishra

Convenor

2. Dr. Devendra Kumar (Not for admission)

3. Dr. K.G. Tyagi  (Co-convenor)

4. Mr. Arun Kr. Gautam

5. Dr. Suneyana Sharma

6. Dr. Vijay Bhatia

7. Ms. Sweeti Yadav

 

8. Maanvesh Das

Department of Mathematics

1. Mr. Basant Mishra

Convenor

2. Ms. Sweeti Yadav

3. Dr. Seema Gupta

Course Coordinator

Department of BMS

1. Ms. Deepti Gupta/p>

Convenor

2. Ms. Misha Sabreen

&3. Mr. Rajesh Sachdev

Course Coordinator

Admission Grievance Committee
1.Dr. Devendar Kumar Convernor
2.Dr. Mukta Dutta Mazumder
3.Dr. Shruti Anand
4.Ms. Pragya Deshmukh
5.Ms. Shachi Meena
Help Desk Committee
1.Dr. Rakesh Kumar (Hist.) Convernor
2.Dr. S.C Dabas
3.Dr. Kusum Rani Gupta
4.Mr. Vikas Kumar

1.  Mr. Pratik Kumar

Convenor

2. Dr. Narendra Kumar

Co-Convenor

3. Dr. Arvind Patel

4.  Dr. Laxmi Devi

5. Dr. Ashok Meena

6.  Dr. Kuldeep Singh

7. Dr. Luvkush Kumar

8. Ms. Manisha Wadhwa

9. Mr. Vinay Kumar Yadav

1. Dr. Rakesh Kumar (Hindi)

Convenor

2. Dr. Deepti Bhardwaj

3. Dr. Vandana Gupta

Co-Convenor

4. Ms. Manisha Wadhwa

 


Alumni Committee 2018-19


1. Ms. Seema Joshi Convernor
2. Dr. Alankar Co- convenor
3. Dr. Deepti Bhardwaj
4. Dr. Salome John
5. Mr. Anil Bhatt
6. Dr. Sunila Hooda
7. Ms. Sakshi Sahani
8. Dr. Dinkar

Alumni Committee 2017-18


1. Ms. Seema Joshi Convernor
2. Dr. Vandana Gupta Co- convenor
3. Dr.Deepti Bhardwaj
4. Dr. Ritambhara Mishra
5. Dr. Sarbari Nag
6. Mr. Anil Bhatt
7. Dr. Alankar
8. Dr. Sunila Hooda
9. Ms. Sakshi Sahni
10. Mr. Basant Mishra

1.     Dr. Neelam Rishikalp

Convenor

2.     Dr. Vandana Gandotra

Co-Convenor

3..     NCC

 

4.     NSS

 

5.     Sports

 

6.     Secretary, Staff Council

7.     Bursar

1.     Dr. Devender Kumar

Convenor

2.     Ms. Seema Joshi

Co-Convenor

3.     Dr. Preeti

4.     Dr. Urvashi Kuhad

5.     Mr. Rajinder Chauhan

6.     Deepshikha Singh

1.     Mr. Rajesh Sachdev

Convenor

2.     Dr. Neeraj Sharma

Co-Convenor

3.     Dr. Seema Gupta

4.     K.G. Tyagi

5.     Ms. Nupur Tyagi

6.     Ms. Deepti Gupta

7.    Dr. Pragya Shankar

8.     Ms. Nidhi Yadav

9.     Dr. Sunila Hooda

10.     Dr. Ritu Vats

11.     Dr. Ashok Meena

12.     Ms. Nidhi Kiran

13.    Dr. Sarbari Nag

1.     Mr. Taha Yasin

Convenor

2.     Dr. Nidhi Yadav

Co-Convenor

3.     Dr. Sudha Chaudhary

4.     Dr. Ritambhara Mishra

5.     Dr. Shakti Pradayani Rout

6.     Dr. Sakshi Sahani

7.     Ms. Misha Sabreen

8.     Dr. Nupur Saboo

1.     Dr. S.C. Dabas

Convenor

2.     Dr. Rakesh Kumar Hindi

Co-Convenor

3.     Dr. Rajesh Gautam

4.     Dr. Laxmi Devi

5.     Mr. Manvesh Das

6.     Mr. Ram Bagri

7.     Dr. Suneyana Sharma

1.     Dr. Pradeep Kumar

Convenor

2.     Ms. Pragya Deshmukh

Co-Convenor

3.     Dr. Sanjay Kumar Sharma

4.     Ms. Sweeti Yadav

6.     Mr. Vikas Kumar

7.     Dr. Preeti

8.     Dr. Malkeet Kaur

9.     Dr. Vinay Kumar

10.  Mr. Rajinder Chauhan

11.  Dr. Rita Jain

 

1.     Ms. Seema Joshi

Convenor

2.     Dr. Prerna Malhotra

 Co-Convenor

3.     Dr. Neelam Rishikalp

4.     Mr. Taha Yasin

5.    Dr. Surender kumar

6.     Dr. Luvkush Kumar

7.     Dr. Nupur Saboo

8.     Mr. Pratik Kumar

 

9.     Dr. Manvesh Das

 

1.     Dr. Mukta Datta Mazumder

Convenor

2.     Ms. Deepshikha Singh

Co-Convenor

3.     Dr. Parul Lau Gaur

4.     Dr. Vandana Gupta

5.     Dr. Sarbari Nag

6.     Dr. Urvashi Kuhad

7.     Dr. Shruti Anand

8.     Dr. Manvesh Das

9.     Dr. Nupur Saboo

10.     Dr. Ritu Vats

1.     Ms. Shachi Meena

Co-Convenor

2.     Dr. Parul Lau Gaur

Co-Convenor

3.     Dr. Kshama Sharma

 

4.     Ms. Pragya Deshmukh

5.     Dr. Swagata Karmakar

6.     Dr. Laxmi Devi

7.     Dr. Shalini Swami

8.     Dr. Ram Bagri

1.     Dr. Kusum Rani Gupta

Convenor

2.     Dr. Prerna Diwan

Co-Convenor

3.     Dr. Narender Kumar

4.     Dr. Nidhi Chandra

1.     Ms. Taha Yasin

Convenor

2.     Dr. Kshama Sharma

Co-Convenor

3.     Ms. Deepti Bhardwaj

4.     Ms. Misha Sabreen

1.     Dr. Archana Gaur

Convenor

2.     Dr. Prerna Diwan

Co-Convenor

3.    Dr. Kusum Rani Gupta

4.    Dr. Pradeep Kumar

5.     Dr. Sunila Hooda

6.     Dr. Nidhi S Chandra

7.     Ms. Sweeti yadav

8.     Dr. Rita jain

9.     Dr. Shalini Swami

 

10.     Ms. Deepti Gupta

 

11.     Ms. Manisha Wadhwa

 

12.     Dr. Swagata Karmakar

 

13.     Ms. Shristhi Bhatia

 

1.     Dr. Devender Kumar

Convenor

2.     Dr. S.C. Dabas

Co-Convenor

3.     Dr. K.G. Tyagi

4.    Dr. Vijay Kumar Bhatia

5.     Mr. Luvkush Kumar

6.     Dr.Rajesh Gautam

 

7.     Dr. Neena Mital

 

8.     Dr. Sunayena Sharma

 

9.     Dr. Surender Kumar

 

10.     Mr. Rajinder Chauhan

 

11.     Dr. Archana Gaur

 

1.     Mr. Rajesh Sachdev

Convenor

2.     Dr. Ritambhara Mishra

Co-Convenor

3.     Ms. Parul Lau Gaur

4.     Ms. Deepti Bharadwaj

1.     Dr. Sanjay Kumar Sharma

Convenor

2.     Dr. Triranjan Raj

Co-Convenor

3.    NSS

NSS Incharge

4.     Mr. Ravinder Kumar

5.     Dr. S.C. Dabas (Student Union Advisory Committee)

1.    Dr. Neeraj Kumar Sharma

Convenor

2.     Librarian

 

All Teacher Incharges

    1. Dr. Prabhas Pande

Convenor

    2. Dr. Mukta Dutta Mazumder

Co-Convenor 

    3. Mr. Basant Mishra

    4. Dr. Sarbari Nag

    5. Dr. Kshama Sharma

1.     Mr. Taha Yasin

Convenor

2.     Mr. Rajesh Sachdev

Co-Convenor

3.     Dr. Triranjan Raj

4.     Ms. Shikha Verma

5.     Ms. Misha Sabreen

6.     Dr. Ram Bagri

7.     Dr. Surender Kumar

8.     Ms. Deepti Bhardwaj

1.     Mr. Vikas Kr Anand

Convenor

2.     Dr. Narendra Kumar

Co-Convenor

3.     Dr. Kuldeep Singh

4.     Dr. Preeti

5.     Mr. Vinay Kumar Yadav

1.     Dr. Archana Gaur

Convenor

2.     Dr. Vandana Gupta

Co-Convenor

3.     Ms. Seema Joshi

4.     Dr. Prerna Malhotra

 

5.     Dr. Rajesh Gautam

6.     Dr. Salome John

7.     Dr. Alankar

8.    Mr. Pratik Kumar

1.     Dr. Rakesh Kumar (Hindi)

Convenor

2.    Dr. Prerna Malhotra

Co-Convenor

3.     Dr. N.K. Pandey

4.    Dr. rajesh Gautam

5.     Dr. Shalini Swami

6.     Dr. Shakti Pradayani Rout

7.     Dr. Vijay Kumar Bhatia

1.     Ms. Deepshikha Kumari

Convenor

2.     Dr. Urvashi Kuhad

Co-Convenor

3.     Dr. Rakesh Kumar History

4.     Ms. Nidhi Kiran

5.     Dr. Alankar

6.     Mr. Arun Kumar Gautam

7.     Dr. Shruti Anand

1.     Dr. Pradeep Kr. Sharma

Convenor

2.     Dr.Vandana Gandotra

Co-Convenor

3.     Dr. Malkeet Kaur

4.     Dr. Vinay Kumar

5.     Dr. Triranjan Raj

6.     Dr. Parul Lau Gaur

7.     Dr. Arvind Patel

1.    Dr. Rakesh Kumar(History)

Convener

2.    Dr. Seema Gupta

Co-Convenor

3.    Ms. Sakshi Sahani

 

4.    Dr. Nidhi Yadava

 

5.    Dr. Preeti

 

6.    Dr. Prabhas Pande

 

7.    Mr. Anil Bhatt

 

8.    Dr. Malkeet kaur

 

9.    Dr. Nidhi Chandra

 

10.    Dr. Ashok Meena

 

1.     Ms.Misha Sabreen

BMS

2.    Mr. Rajinder Chauhan

Commerce

3.     Dr. Vandana Gandotra

Comp. Sc.

4.     Dr. Prerna Malhotra

English

5.     Dr. Sarbari Nag

Geology

6.     Dr. Neelam Rishikalp

Hindi/BJMC

7.     Mr. Vikas Kumar

History

8.     Dr. Parul Lau Gaur

History

9.     Ms. Sweeti Yadav

Mathematics

10.     Dr. Prerna Diwan

Microbiology

11.   Dr. Triranjan Raj

Political Science

12.   Dr. Seema Gupta

Statistics

1.     Dr. Prabhas Pandey

Convenor

2.     Dr. Seema Joshi

Co-Convenor

3.     Mr. Basant Mishra

4.     Ms. Shikha Verma

5.     Mr. Arun Kumar Gautam

All teachers Incharges

1.     Dr. Mukta Dutta Mazumder

Convenor

2.     Dr. Vandana Gupta

Co-Convenor

3.     All Teachers in Charge

1.     Dr. Seema Gupta

Convenor

2.    Dr. Sunila Hooda

Co-Convenor 

3.     Mr. Basant Mishra

4.     Dr. Malkeet Kaur

5.     Dr. Shakti Pradayani Rout

1.     Dr. Ritambhara Mishra

B.A(Programme)

2.     Ms. Deepti Gupta

BMS

3.     Ms.Ritu Vats

Commerce

4.     Dr. Neeraj Kumar

Computer Science

5.     Dr. Sunayena Sharma

Economics

6.     Dr. Urvashi Kuhad

English

7.     Dr. Prabhas Pande

Geology

8.     Dr. Archana Gaur

Hindi

9.     Dr. Arvind Patel

History

10.     Mr. Basant Mishra

Mathematics

11.     Dr. Sudha Chaudhary

Microbiology

12.     Dr. Kshama Sharma

Political Science

13.     Dr. Neena Mital

Statistics

.