Staff Council Committees 2017-2018

1.    Dr. Prerna Diwan

Convenor

2.     Dr. Seema Gupta

Co-Convenor

3.     Ms. Deepti Bhardwaj

4.     Ms. Shikha Verma

5.     Ms. Manisha Wadhwa

   1. Mr. Rajesh Sachdev

Convenor

   2. Dr. RakeshKumar (Hist)

Co-Convenor

   3. Dr. Seema Gupta

Staff Council Sectretary

   4. Dr. N. K. Pandey

Bursar

   5. Dr. Sanjay Kr. Sharma

   6. Dr. Prabhas Pande

1.     Dr. Vandana Gupta

Convenor

2.     Dr. Prerna Malhotra

Co-Convenor

3.     Dr. Shruti Anand

4.     Dr. Urvashi Kuhad

5.     Mr. Narender Kumar

6.     Ms. Pragya Deshmukh

7.     Dr. Sarbari Nag

Admission Committee

 

1. Ms. Seema Joshi

Convenor

2. Dr. Vandana Gandotra

Co-Convenor

 

Department of Commerce

1. Sh. Anil Kumar Bhatt

Convenor

2. Ms. Ritu Vats

3. Mr. Rajinder Singh

 

Department of English

1. Dr. Narendra Kumar

Convenor

2. Ms. Deepti Bhardwaj

 

Department of Hindi/HN(Journalism)

1. Dr. Rakesh Kumar

Convenor

2. Dr. Archana Gaur

 

Department of Political Science

1. Dr. Triranjan Raj

Convenor

2. Dr. Kshama Sharma

 

Department of History

1.  Dr. K. G. Tyagi

Convenor

2.  Dr. Parul Lau Gaur

 

Department of Microbiology

1. Dr. Kusum Rani Gupta

Convenor

2. Dr. Sudha Choudhary

 

Department of Statistics

1. Mrs. Seema Joshi

Convenor

2. Dr. Neena Mital

3. Dr. Rita Jain

 

Department of Computer Science

1. Dr. Vandana Gandotra

Convenor

2. Dr. Neeraj Kumar

3. Ms. Sakshi Sahni

 

 

Department of Geology

1. Dr. Sarbari Nag

Convenor

2. Dr. Prabhas Pandey

 

 

B.A. Program

1. Dr. Ritambhara Mishra

Convenor

2. Dr. Devendra Kumar (Not for admission)

3. Dr. Kshama Sharma  (Not for admission)

4. Ms. Shikha Verma

5. Dr. Surender Kumar

6. Sh. Basant Kumar Mishra

7. Ms. Suneyana Sharma

 

 

Admission Grievance Committee
1.Dr. Devendar Kumar Convernor
2.Dr. Mukta Dutta Mazumder
3.Dr. Sanjay Kumar Sharma
4.Ms. Pragya Deshmukh
5.Ms. Shachi Meena
Help Desk Committee
1.Dr. Rakesh Kumar (Hist.) Convernor
2.Dr. S.C Dabas
3.Dr. Prena Diwan
4.Dr. Pratik Kumar

1. Dr. N.K. Pandey

Convenor

2. Mr. Arvind Patel 

Co-Convenor

3. Mr. Pratik Kumar

4. Mr. Vikas Anand

5. Dr. Surender Kumar

6. Dr. Laxmi Devi

7. Ms. Nupur Saboo

1. Dr. Rakesh Kumar (Hindi)

Convenor

2. Dr. Vandana Gupta

3. Mr. Taha Yasin

1. Dr. Rakesh Kumar (Hist.)

Convenor

2. Bursar

3. Sectretary Staff Council

4. Sh. Rajesh Sachdev

1.     Ms. Seema Joshi

Convenor

2.     Dr. Vandana Gupta

Co-Convenor

3.     Ms. Deepti Bhardwaj

4.     Dr. Ritambhara Misra

5.     Dr. Sunila Hooda

6.     Ms. Sakshi Taaresh Khanna

7.     Dr. Sarbari Nag

8.     Mr. Anil Kr. Bhatt

9.     Mr. Alankar

1.     Dr. Seema Gupta

Convenor

2.     Dr. Shruti Anand

Co-Convenor

3.     Dr. Neelam Rishikalp

4.     NSS incharge

5.     Sports incharge

6.     NCC Incharge

7.     Bursar

1.     Dr. Devender Kumar

Convenor

2.     Dr. Neeraj Kumar

Co-Convenor

3.     Dr. Neelam Rishikalp

4.     Mr. Arvind Patel

5.     Dr. Kuldeep Chauhan

6.     Ms. Preeti

7.     Ms Urvashi Kuhad

8.     Ms. Deepshikha

 

1.     Dr. Neena Mital

Convenor

2.     Dr. Rita Jain

Co-Convenor

3.     Dr. K.G. Tyagi

4.     Ms. Nupur Tyagi

5.     Ms. Sakshi Taaresh Khanna

6.     Ms. Pragya Shankar

7.     Dr. Salome John

8.     Ms. Nidhi Yadav

1.     Dr. Ritambhara Mishra

Convenor

2.     Mr. Prateek Kumar

Co-Convenor

3.     Dr. Sudha Chaudhary

4.     Ms. Nidhi Kiran

5.     Ms. Shakti Jena

6.     Ms. Ritu Vats

7.     Dr. Sunila Hooda

1.     Dr. N.K. pandey

Convenor

2.     Dr. Manvesh Das

Co-Convenor

3.     Dr. Surender Kumar

4.     Dr. Rajesh Gautam

5.     Dr. Ram Bagri

6.     Mr. Luvkush kumar

7.     Dr. Shakti Jena

1.     Dr. K.G. Tyagi

Convenor

2.     Dr. Pradeep Kr Sharma

Co-Convenor

3.     Dr. Ashok Kr Meena

4.     Mr. Vikas Anand

5.     Dr. R Bagri

6.     Dr. Surender Kumar

7.     Mr. Rajinder Singh

8.     Mr. Ravinder Kumar

9.     Mr. Vishal Vijay

10.  Ms. Pragya Deshmukh

Co-Convenor of all the departments will be member of this Committee during the admission committee

1.     Dr. Prerna Malhotra

Convenor

2.     Dr. Rakesh Kumar (hindi)

 Co-Convenor

3.     Dr. Neelam Rishikalp

4.     Dr. Shruti Anand

5.     Mr. Luvkush kumar

6.     Mr. Arun Kumar Gautam

7.     Mr. Praveen Kumar

8.     Dr. Laxmi Devi

 

1.     Dr. Neena Mital

Convenor

2.     Dr. Archana Gaur

Co-Convenor

3.     Dr. Rita Jain

4.     Dr. S.C. Dabas

5.     Dr. Sarbari Nag

6.     Mr. Praveen Kumar

7.     Mr. Rajinder Chauhan

8.     Ms. Nupur Saboo

1.     Ms. Shachi Meena

Convenor

2.     Dr. Parul Lau Gaur

Co-Convenor

3.     Dr. N.K. Pandey

 

4.     Mr. Narender Kumar

5.     Dr. Dinkar

6.     Dr. Nupur Saboo

7.     Mr. Anil Bhatt

8.     Ms. Nidhi Kiran

9.     Mr. Ravinder Kumar

10.   Ms. Nidhi Chandra

1.     Dr. Devendra Kumar

Convenor

2.     Dr. Mukta Dutta Mazumder

Co-Convenor

3.     Dr. Neelam Rishikalp

4.     Mr. Narender Kumar

5.     Ms. Shachi Meena

6.     Dr. Kshama Sharma

7.     Dr. Vandana Gupta

8.     Ms. Pragya Deshmukh

1.     Ms. Pragya Deshmukh

Convenor

2.     Ms. Shachi Meena

Co-Convenor

3.     Dr. Kshama Sharma

4.     Mr. Arun Kumar Gautam

5.     Dr. Kuldeep Chauhan

6.     Dr. Parul Lau Gaur

7.     Dr. Ram Bagri

1.     Dr. Kusum Rani Gupta

Convenor

2.     Dr. Sanjay Kumar Sharma

Co-Convenor

3.     Dr. Archana Gaur

4.     Dr. Prerna Diwan

5.     Dr. Vandana Chaudhary

6.     Mr. Taha Yasin

7.     Ms. Sakshi Taaresh Khanna

8.     Mr. Ravinder Kumar

9.     Ms. Nidhi Chandra

 

1.     Dr. Devender Kumar

Convenor

2.     Dr. S.C. Dabas

Co-Convenor

3.     Dr. K.G. Tyagi

4.     Dr. Archana Gaur

5.     Dr. Rajesh Gautam

6.     Mr. RajinderChauhan

 

7.     Ms. Suneyana Sharma

 

1.     Mr. Rajesh Sachdeva

Convenor

2.     Dr. Rakesh Kumar (Hist)

Co-Convenor

3.     Dr. Rakesh Kumar (hindi)

4.     Ms. Malkeet Kaur

5.     Ms. Shakti Jena

6.     Ms. Srishti Pathak

 

1.     Dr. Sanjay Kumar Sharma (NCC)

Convenor

2.     Dr. Ritambhara Misra

Co-Convenor

3.     Dr. Vandana Gandotra

4.     Mr. Ravinder Kumar

5.     Dr. Prerna Diwan (NSS)

6.     Dr. S.C. Dabas (Student Union Advisory Committee)

1.     Ms. Seema Joshi

Convenor

2.     Ms. Lata Gaur

Co-Convenor

All Teacher Incharges

Sh. P.P. Srivastav has very kindly agreed to be the Advisor of the committee

    1. Dr. Prabhas Pande

Convenor

    2. Dr. Mukta Dutta Mazumder

Co-Convenor 

    3. Ms. Deepti Bhardwaj

1.     Mr. Taha Yasin

Convenor

2.     Mr. Rajesh Sachdev

Co-Convenor

3.     Dr. Ashok Kr Meena

4.     Dr. Kuldeep Chauhan

5.     Dr. Manvesh Das

6.     Ms. Shikha Verma

7.     Mr. Vishal Vijay

1.     Mr. Vikas Kr Anand

Convenor

2.     Dr. Triranjan Raj

Co-Convenor

3.     Mr. Pratik Kumar

4.     Mr. Arvind Patel

5.     Ms. Ritu Vats

6.     Ms. Preeti

7.     Dr. Vijay Kumar Bhatia

1.     Dr. S.C. Dabas

Convenor

2.     Dr. K.G. Tyagi

Co-Convenor

3.     Dr. Sanjay Kr. Sharma

4.     Ms. Deepti Bhardwaj

Co-Convenor

5.     Dr. Ashok Kr. Meena

6.     Dr. Manvesh Das

7.     Mr. Alankar

8.     Ms. Nidhi Karan

9.     Ms. Sakshi Taaresh Khanna

10.   Dr. Salome John

1.     Dr. Sanjay Kumar Sharma

Convenor

2.    Dr. PrernaMalhotra

Co-Convenor

3.     Dr. Kusum Rani Gupta

4.     Dr. Rakesh Kumar (Hindi)

5.     Ms. Deepti Bhardwaj

6.     Mr. Arvind Patel

1.     Dr. Rakesh Kumar (Hist)

Convenor

2.     Ms. Deepshikha Kumari

Co-Convenor

3.     Dr. Archana Gaur

4.     Mr. Alankar

5.     Dr. Vandana Gupta

6.     Dr. Neeraj Kumar Sharma

1.     Dr. Pradeep Kr. Sharma

Convenor

2.     Dr. Rakesh Kumar (Hist)

Co-Convenor

3.     Dr. Vandana Gandotra

4.     Ms. Malkeet Kaur

5.     Dr. Parul Lau Gaur

6.     Mr. Arvind Patel

7.     Mr. Vishal Vijay

1.     Dr. S.C. Dabas

Convenor

2.     Dr. Devender Kumar

Co-Convenor

3.     Dr. Ashok Kr Meena

4.     Dr. Rita Jain

5.     Dr. Sanjay Kumar Sharma

6.     Mr. Basant Kr Mishra

7.     Mr. Rajinder Singh

1.     Mrs. Ritu Vats

Commerce

2.     Dr. Vandana Gandotra

Comp. Sc.

3.     Mr. Vishal Vijay

Economics

4.     Mrs. Deepti Bhardwaj

English

5.     Dr. Prabhas Pande

Geology

6.     Dr. Archana Gaur

Hindi/BJMC

7.     Dr. Parul Lau Gaur

History

8.     Dr. Sudha Chaudhary

Microbiology

9.     Dr. Kshama Sharma

Pol. Sc.

10.   Dr. Neena Mital

Statistics

1.     Dr. Prabhas Pandey

Convenor

2.     Dr. Seema Gupta

Co-Convenor

3.     Mr. Basant Mishra

4.     Mr. Vishal Vijay

All teachersIncharge

1.     Dr. Mukta Dutta Mazumder

Convenor

2.     All Teachers in Charge

1.     Dr. Seema Gupta

Convenor

2.     Dr. Mukta Dutta Mazumder

Co-Convenor 

3.     Ms. Nupur Tyagi

4.     Ms. Sunila Hooda

5.     Ms. Vandana Chaudhary

6.     Ms. Malkeet Kaur

7.     Dr. Archana Gaur

8.     Mr. Pradeep Kumar

 

.